Zapowiedź: Noteć Gębice - Unia

Czas rozpocząć walkę o puchar!

Już jutro podopieczni trenera Piotra Klepczarka rozpoczną zmagania w Okręgowym Pucharze Polski. Unici udadzą się do oddalonych od Janikowa dwadzieścia pięć kilometrów Gębic, aby tam rozegrać mecz w ramach III rundy Pucharu Polski na szczeblu Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Spotkanie zaplanowano na godzinę 16:30. Kibiców z naszej miejscowości na ten mecz zapraszać raczej nie musimy. Wystarczy, że wspomnimy takie nazwiska jak Jacek Łukomski, Dominik Jelonek, Damian Brończyk czy Martin Nowicki, ale o tym w dalszej części artykułu.

Dla Dumy Kujaw będzie to pierwsze pucharowe spotkanie w bieżącym sezonie. Drużyna z Gębic natomiast ma już za sobą dwa spotkania w tych rozgrywkach. Jak sobie poradziła? Można śmiało napisać, że na piątkę. Zawodnicy Noteci oba spotkania wygrali 5:0. Najpierw, 8 sierpnia w Dąbrowie pokonali tamtejszą Olimpię, a później, 1 września na własnym boisku wygrali z Piastem Kołodziejewo. Los sprawił, że jutro również na własnym obiekcie biało-czerwoni zmierzą się z Unią.

Noteć Gębice to zespół, który od pięciu sezonów swoje mecze rozgrywa na A klasowych boiskach. W aktualnym sezonie radzi sobie całkiem nieźle. W sześciu meczach najbliższy rywal Unii zdobył szesnaście punktów i zajmuje dziś drugie miejsce w tabeli. Do liderującej Spójni Białe Błota Noteć traci tylko dwa oczka. Warto jednak zaznaczyć, że zawodnicy z Gębic mają rozegrany o jeden mecz mniej od czołówki tabeli. Wicelider wygrał dotąd pięć spotkań i jedno zremisował. To jedyny zespół w całej A klasie, który nie doznał do tej pory ligowej porażki. Brak porażki niesie za sobą również inne konsekwencje, bowiem defensywa tej drużyny spisuje się na tyle dobrze, że może się pochwalić najmniejszą liczbą straconych goli w całej lidze. Ofensywa również funkcjonuje tak jak powinna. Dwadzieścia zdobytych bramek to drugi wynik w całej klasyfikacji. Można więc śmiało powiedzieć, że Noteć jest jednym z kandydatów do awansu, a słowo "awans" w tym przypadku może kojarzyć się tylko z jednym nazwiskiem...

Na wstępie wymieniliśmy kilka nazwisk, które kibice z Janikowa znają doskonale. Napisaliśmy je nie bez powodu, ponieważ spoglądając dziś na A klasową Noteć można je wszystkie zauważyć. Jeśli w grę wchodzi awans, to nie kto inny jak specjalista od właśnie tego terminu - trener Jacek Łukomski. Najlepsza defensywa w lidze? Na pozycji obrońcy, a czasem pomocnika wyszczególniamy Damiana Brończyka. Sporo zdobytych goli? Za to odpowiada między innymi janikowska maszyna do zdobywania bramek, czyli Dominik Jelonek. Oprócz wymienionych nazwisk barwy drużyny z Gębic reprezentuje aktualnie Martin Nowicki, który w przeszłości również występował z herbem Unii na piersi. Kiedyś wszyscy wymienieni związani byli z Unią Janikowo i pogrubioną czcionką zapisali się w kartach jej historii. Dziś jednak wszystkich czterech Panów łączy Noteć Gębice.

Ostatni raz z Notecią drużyna Unii mierzyła się w sierpniu 2017 roku. Wtedy również były to rozgrywki pucharowe. Podopieczni ówczesnego trenera Adama Topolskiego wygrali z A-klasową drużyną 4:3. W pierwszej połowie dwukrotnie na prowadzenie wychodzili gospodarze, lecz ostatecznie to janikowianie cieszyli się z rezultatu tego spotkania. Po jednej bramce dla Unii zdobyli Dariusz Lewandowski i Dawid Deresiewicz, a dwa trafienia odnotował Przemysław Kędziora. Trafienia dla Noteci były autorstwa Krystiana Kryszaka, Krystiana Łuczaka, a także Piotra Paci.

Przypomnijmy, że zwycięzca jutrzejszego pojedynku w następnej rundzie zmierzy się z Unią Gniewkowo lub Notecianką Pakość. Mecz pomiędzy tymi drużynami odbędzie się 29 września.


Pełna historia meczów pomiędzy Unią Janikowo, a Notecią Gębice:
Jesień 1991: Unia - Noteć 3:1
Wiosna 1992: Noteć - Unia 3:0
Zima 2015: Unia - Noteć 6:0 (Jelonek 2, Straszewski, Kruszka, Plewa, Maksim)
Jesień 2015: Unia - Noteć 4:1 (Deresiewicz, Jelonek, Zaleski, Dariusz Lewandowski - Kleczewski)
Wiosna 2016: Noteć - Unia 1:0 (Pacia)
14 września 2016: Noteć - Unia 1:5 (Patryk Straszewski 3, Wiktor Kaźmierczak, Dariusz Lewandowski
30 sierpnia 2017: Noteć - Unia 3:4 (Przemysław Kędziora 2, Dariusz Lewandowski, Dawid Deresiewicz)
RAZEM: 4 zwycięstwa, 0 remisów, 2 porażki, BRAMKI: 22-10

Zdjęcie: Mateusz Biernacki